Kadir Parlak

Web sitemizde 11 kategori'de 38 makale'ye yazılmış 20 yorum bulunmaktadır.

Haç Türk kültürünün öğesi dedi, öldürüldü!

17 Mar 2016
0 Yorum
36 Kez Okundu

Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Türk El Sanatları Bölümü öğretim üyesi 56 yaşındaki Prof. Dr. Tahsin Parlak, Ahmet Yesevi Üniversitesi’ne görevli gittiği Kazakistan’da kaldığı evde doğalgazdan zehirlenerek yaşamını yitirdi.

Prof. Dr. Tahsin Parlak’ın Erzurum’da oturan ailesi, uzun süre iletişim kuramayınca bu ülkedeki Türk Büyükelçiliği’ni arayıp yardım istedi. Büyükelçilik görevlileriyle birlikte kaldığı eve giden Kazak yetkililer, bilim adamının cansız bedeni ile karşılaştı. Kazak yetkililer, Yrd.Doç.Dr. Parlak’ın doğalgaz zehirlenmesinden öldüğünü belirtiler.

SALDIRIYA UĞRAMIŞTI

Ölümü şüpheli bulunan Prof. Dr. Parlak, daha önce evine giren kişilerin saldırısına uğramış ve pencereden atlayarak canını kurtarmıştı. Prof. Dr. Parlak, özellikle yöreye özgü halı-kilim ve eski kumaş desenleri konusunda uzmandı.

1999-2001 yıllarında Kazakistan’da Başbakanlık Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) adına Aral Bölgesi El Halıcılığı Geliştirme Projesi’ni yürüttü. Kazakistan Bilimler Akademisinde doktorasını tamamladı. Kazakistan’da Korkut Ata Devlet Üniversitesi’nde de bir süre öğretim görevlisi olarak çalıştı.

KİTAPLARIYLA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Yrd.Doç.Dr. Parlak, son dönemlerde özellikle Türk dünyası ve Türklerin kökenleriyle ilgili yaptığı kültür tarihi araştırmaları, bu konulara ait yayınladığı kitaplarla dikkatleri üzerine çekmişti. Hıristiyan inancının simgesi haç ile Nazilerin de kullandığı gamalı haçın Türk kültürünün birer ürünü olduğunu arkeolojik ve etnografik bulgularla ortaya koyan ve 17 yıldan bu yana Atatürk Üniversitesi’nde görevli olan Prof. Dr. Parlak’ın cenazesi Erzurum’a getirilecek.

Ekleme Tarihi: : 27/10/2011

Bu yazıya benzer yazılar

No results

:

: (yayınlanmayacak)

: (varsa)

:

  • reklam alanı
  • reklam alanı
  • reklam alanı
  • kdrprlk
Reklam Alanı

 

Bu sitede yayılnanan yazılarr kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
Kadir Parlak “İç Mimar, Sahne Tasarımcısı, Sanat ve Animasyon Yöentmeni” Copyright © 2000 - 2016 Tüm hakları saklıdır.