Kadir Parlak

Web sitemizde 11 kategori'de 38 makale'ye yazılmış 20 yorum bulunmaktadır.

Düşük bütçeyle kendi işimi nasıl kurabilirim?

Kategori: E Ticaret
30 Mar 2016
1 Yorum
247 Kez Okundu

Kendi işinizi kurmak çok büyük sermayelere ihtiyacınız bulunmuyor. Küçük yatırımlar yaparak kendi işinize başlayabilir ve aklınızdaki projeyi hayata geçirebilirsiniz.

Türkiye’deki girişimcilik algısında çoğu zaman, büyük sermayelerle bu işe başlamak gerektiği algısı yatıyor. Tabii ki rekabetin çok yoğun olduğunu ve büyük yatırımlar yapmadan başarılı olamayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz; ancak bunun aksinin de mümkün olabileceğini unutmamak gerekiyor.

Bu yazıda, düşük bir bütçe harcayarak kendi girişiminizi nasıl başlatabileceğiniz üzerinde duracağız. Ancak konuya girmeden önce hem size ilham vermesi için hem de gerçekten büyük sermayelere ihtiyaç duymadan da bir girişimin nasıl oluşabileceğine dair bir bir örnek verelim.

Filipinlerde birkaç yıl önce başlatılan ve şuan dünyanın birçok yerine ulaşmış olan Liter of Light adlı projeden bahsedeceğiz. Bu proje evlerinde aydınlatma olmayan kişilere, çok basit bir solüsyon ve pet şişe ile evlerin aydınlatmasına çözüm sunarak, sadece Filipinler’de70 binden fazla insanın hayatına adeta ışık getiriyor. Dünyanın enerji konusunda yoksun olan birçok bölgesinde de bu proje hayata geçirilerek, birçok insanın hayatı değiştiriliyor. Konuyu çok dağıtmamak için, yukarıda verdiğimiz bağlantıya tıklayarak ya da bu videoyu izleyerek proje hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bu örnekten sonra, yavaştan konumuza geri dönebiliriz. Şimdi düşük bir bütçe ile nasıl kendi işinizi kurmaya başlayabileceğinizin üzerinde duralım.

Günlük işinize devam edin

Öncelikle maddi olarak geçiminizi devam ettirebilmeniz için, günlük işinize devam etmeniz önemli. Çünkü bu projeyi hayata geçirirken, bir yandan da maddi gereksinimlerinizi karşılamanız gerekiyor. Bunu sağlamak için de günlük işinize devam etmeniz size yardımcı olacaktır.

En iyi bildiğiniz alan üzerine yoğunlaşın

Hiç bilmediğiniz bir alana yoğunlaşmak yerine bildiğiniz konular üzerine işinizi kurmak daha iyi bir çözüm olacaktır. Bilmediğiniz konuları öğrenmek için belli bir eğitimden geçmeniz ve bunu tecrübe etmeniz gerekecektir. Bu hem uzun bir süreç gerektirebilir hem de bilmediğiniz bir alan olduğu için ne kadarlık bir masrafa ihtiyacınız olduğunu önceden belirleyemezsiniz. Bunun yanı sıra bazı hizmetleri dışardan yaptırmak zorunda kalabileceğiniz için, bu hizmetler için ekstra para ödemek zorunda kalırsınız.

Bildiğiniz ve belli bir tecrübeye sahip olduğunuz bir konu üzerinde yoğunlaşmak, işinizi hızlandıracağı gibi masraflarınızı da azaltır.

Nelere ihtiyacınız olduğunun listesini çıkartın

Fikrinizi oluşturduktan sonra, bu fikri hayata geçirirken nelere ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Bir liste oluşturarak, madde madde ihtiyaçlarınızı listeleyin. Bu ihtiyaçların hangilerini hiçbir ücret ödemeden giderebileceğinizi ve hangilerine bir ücret ödemek zorunda olduğunuzu da maddelerin yanlarına yazın.

İhtiyac listenizi hazırladığınızda ne kadarlık bütçeye ihtiyacınız olduğunu aşağı yukarı göremeye başlayacaksınız.

Gereksiz harcamalardan kurtulun

İhtiyac listenizi hazırladıktan sonra bu maddeleri öncelik sırasına koyun. Hangi maddeler olmazsa olmaz, hangileri ilk etapta gereksiz olabilecek harcamalar belirlemeniz oldukça önemli. Bu tür işlerin kurulumundaki heyecan nedeniyle, bazı detaylara fazla önem veriliyor ve ilk etapta gerekli olmasa da bu işler için harcamalar yapılıyor.

İlk önceliğiniz projenizi minimum harcamayla hayata geçirmek olmalı. Diğer harcamalarınızı mümkün olduğunca minimum seviyede tutmaya özen gösterin.

Kredi kartı borcuna girmeyin

İşinizin yanı sıra kendi harcamalarınızda da belli bir düzene sahip olmanız ve herhangi bir borç durumuna girmemeniz de oldukça önemli. Bu dönemlerde kredi kartı ile yapılan harcamaların miktarı artıyor ve bu harcamaların yarattığı borcu ödeme zorunluluğu da sizin kendi projenize yatırım yapmanızın önüne geçiyor. Bu nedenle kişisel harcamalarınıza da dikkat etmelisiniz.

Ücretsiz yazılım ve araçları araştırın

İnternet üzerinde farklı amaçlar için kullanabileceğiniz birçok ücretsiz yazılım ve araç bulunuyor. Görsel çalışmalarınız için, ücretsiz görsel sunan servislerden yararlanabilir, SEO çalışmalarınız için ücretsiz SEO araçlarını kullanabilir, site kurulumu için düşük maliyetli yazılımları arayabilir, video ve düzenleme programlarını öğrenebilirsiniz. Bu ücretsiz veya düşük maliyetli yazılımlar, ilk etapta işinizi hayata geçirmek için önemli rol oynayacaktır.

İnsanların istediği değil, ihtiyacı olduğu çözümler üretmeye odaklanın

Tüketicilerin ihtiyacı olan çözümler sunmak, işinizi geliştirmenizde size yardımcı olacaktır. Bir sorunun çözümünü sunan hizmetler, tüketicilerin daha çok dikkatini çeker. Bu nedenle de tüketicilerin sorunlarını araştırarak, bu sorunları giderebilecek hizmetlere yönelik çalışmalar yapın.

Ön sipariş alın

Bir ürün satışı yapmayı düşünüyorsanız, bu ürün için ön siparişler almaya başlayın. Ön siparişler almaya başlamanız, tüketicilerin bu ürün ya da hizmetlere ne kadar ilgi göstereceklerini size sunacaktır. Belli bir tarih belirleyerek, şuan için ön sipariş aldığınızı belirtebilirsiniz.

Ön siparişler aldığınızda, bu ürünü ya da hizmeti hayata geçirmek için ihtiyacınız olan sermayeyi de yavaştan oluşturmaya başlayacaktır. Önceden bu siparişleri alıp, buradan elde ettiğiniz geliri, işinizi geliştirmek için kullanın.

Sosyal medya ve içerik pazarlamadan yararlanın

İlk etapta pazarlama ve reklam için belli bir bütçe ayıramayabilirsiniz, ancak sosyal mecralardan yararlanmak ve ilgi çekici içerikler hazırlamak, markanızı duyurmak için size yardımcı olacaktır.

İlk olarak kendi çevrenizdeki kişilere bu içerikleri göndererek, onların kendi çevreleriyle paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Onların çevrelerinde yararlanarak, yeni kişilere ulaşma fırsatı yakalayabilirsiniz. Sosyal mecralarda aktif olarak, başka hesaplara yorumlar yapabilir, farklı yayıncılara hizmetlerinizi tanıtan yazılar gönderebilir, bu sektörde yer alan tanıdıklarınızdan sizin hakkınızda paylaşımlar yapmanızı isteyebilirsiniz.

Çevrenizi etkin kullanmak, marka bilinirliğinizi artırma ve yeni kişilere ulaşma konusunda size yardımcı olacaktır.

Ürün veya hizmetlerinizi online pazar yerlerine koyun

Ürünlerinizi, online pazar yerlerinde sergilemek de düşük bütçe ile işe başlamanızda size yardımcı olacaktır. Bu mecralarda doğru anahtar kelimelerin kullanarak, gelen arama sonuçlarında ziyaretçilerin karşısına çıkabilirsiniz. Buradan kazandığınız gelirleri, projenizi daha da geliştirmek için kullanabilirsiniz. E-Ticaret Sektörüne en iyi verebileceğimiz örneklerden birisidir Tesbihci Dede.

Kaynak:İdeasoft

Bu yazıya benzer yazılar

No results

Bu yazıya yapılan yorumlar

Çağla Sofa Yorum Yaptı; (30.03.2016 - 22:46 )

Çok Yararlı oldu bizim için teşekkürler.

:

: (yayınlanmayacak)

: (varsa)

:

  • reklam alanı
  • reklam alanı
  • reklam alanı
  • kdrprlk
Reklam Alanı

 

Bu sitede yayılnanan yazılarr kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
Kadir Parlak “İç Mimar, Sahne Tasarımcısı, Sanat ve Animasyon Yöentmeni” Copyright © 2000 - 2016 Tüm hakları saklıdır.