Kadir Parlak

Web sitemizde 11 kategori'de 38 makale'ye yazılmış 20 yorum bulunmaktadır.

Canlanan Şairler Büyük İlgi Gördü

03 May 2016
1 Yorum
214 Kez Okundu

Erzurum Kitap Fuarı’nda yer alan “Canlanan Şairler” projesi ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Erzurum Havuzbaşı Kent Meydanı’nda bu sene üçüncüsü düzenlenen fuarın girişinde yer alan “Canlanan Şairler” projesinde yer alan Necip Fazıl Kısakürek, Mehmed Akif Ersoy, Kazım Karabekir, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Cemil Meriç figürleri ziyaretçileri karşıladı.

Projeye ilişkin açıklamada bulunan “Canlanan Şairler” Proje Koordinatörlerinden Serdal Kara ve Kadir Parlak projenin Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Doç. Dr. Süreyya Temel imzalı olduğunu belirterek, çalışmanın yaklaşık 10 kişilik bir ekiple hazırlandığını, Türkiye’de ilk kez Erzurum Kitap Fuarı’nda görücüye çıktığını anlattılar.

canlanan şairler 1

Kadir Parlak ve Serdal Kara, maskelerin kendi üretimleri olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Şair ve yazarların öncelikle Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bulat ve Ekibi tarafından kilden kalıpları alındı. Kalıp aşamasından sonra üniversitenin sahne tasarım bölümü öğrencileri olarak heykeltraşların yaptığı kalıplara, papya maşa tekniği ile gazete parçaları ile kaplayarak maskeleri oluşturduk. Sonrasında da plastik makyajla detaylı bir şekilde renk ve ton uygulamaları yapıldıktan sonra orijinal kostümler için dönem araştırması yaparak şairlere ait kostümleri ürettik.”

canlanan şairler 2

Projede yer alan yazar ve şairlerin kitaplarını da dev boyutta hazırladıklarını aktaran Serdal Kara ve Kadir Parlak, birçok projeye katıldıklarını, daha önce Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından “Uyarma Sırası Bizde” adlı çizgi filmle üniversite olarak üçüncülük ödülü aldıklarını söyledi.

“Bu fuar projeyi halkla buluşturduğumuz ilk çalışmamız.” diyen Parlak, “Fuarda 11 gün boyunca halkla buluşuyoruz ve kendi eksiklerimizi de görüyoruz. Diğer fuarlarda sosyal sorumluluk olarak başka yazarları, şairleri de dahil etmeyi düşünüyoruz.” diye konuştu.

Serdal Kara ve Kadir Parlak, kitapseverlerin projeye ilgisinden memnun olduklarını dile getirerek, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Özellikle bu canlandırılmış şairleri görmek için gelen birçok insan var, fotoğraf çekilip sosyal medyada sürekli paylaşıyorlar, çok mutlu oluyoruz. Fuarı ziyarete gelen her yaştan insan girişte önce bu proje ile karşılaşıyor, içeri girip buradaki şairlerin, yazarların kitaplarını alıyorlar sonra gelip birlikte fotoğraf çektiriyorlar. Bu da bizim için çok anlamlı.”

canlanan şairler 3

canlanan şairler 4

canlanan şairler 5

canlanan şairler 6

canlanan şairler 7

canlanan şairler 8

Bu yazıya benzer yazılar

No results

Bu yazıya yapılan yorumlar

Murat Yapan Yorum Yaptı; (3.05.2016 - 17:48 )

Dostum emeğinize sağlık çok başarılı bi iş çıkardınız.. Tebrikler..

:

: (yayınlanmayacak)

: (varsa)

:

  • reklam alanı
  • reklam alanı
  • reklam alanı
  • kdrprlk
Reklam Alanı

 

Bu sitede yayılnanan yazılarr kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
Kadir Parlak “İç Mimar, Sahne Tasarımcısı, Sanat ve Animasyon Yöentmeni” Copyright © 2000 - 2016 Tüm hakları saklıdır.