Kadir Parlak

Web sitemizde 11 kategori'de 38 makale'ye yazılmış 20 yorum bulunmaktadır.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Özel Eğitim Okulu ve Rehabilitasyon Merkezi

Kategori: Tanıtım
30 Mar 2016
1 Yorum
627 Kez Okundu

Mart 2003 yılında Antalya Valisi Sayın Alaattin Yüksel bu proje için Maliye Bakanlığından 42 dönüm arazi temin etmiştir. Mart 2004’te Belediye Başkanımız Sayın Menderes Türel’den arazi üzerine binaların yapılma sözü alındı. 24 Kasım 2007’de engellilere yönelik çizilen mimari projenin temeli atıldı. Döşemealtı Çıplaklı Mevkii’nde yer alan 26000 m2 açık alan ve 14000 m2 kapalı alandan oluşan merkezimizde öncelikle Özel Gereksinimli Bireyleri Destekleme Derneği (ÖZGEBİR) işletmeci olarak, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon için gereken tüm basamaklar hazırlanmıştır. Özel eğitim okulu ve rehabilitasyon merkezi ÖZGEBİR işletmesinde halen tüm çalışmalarına devam etmektedir.  Merkezimizde 48 Derslik, 13 Atölye, Konferans Salonu, Yemek Salonu, 86 Yatak Kapasiteli Otel, Olimpik Yüzme Havuzu, Hidroterapi Havuzu, Kapalı         Spor Salonu, Açık Oyun Parkı, Bitki ve Hayvan uğraş birimleri (Sera ve hayvanat bahçesi), Fizyoterapi ünitesi bulunmaktadır.

Personel

Kurumumuzda 1 Kurucu ve Dernek Başkanı, 1 Engelli Hizmetleri Eğitim Koordinatörü, 1 Eğitim Koordinatörü, 1 Mesleki Eğitim Koordinatörü, 1 Fiziktedavi Koordinatörü

1 Kurum Müdürü, 2 Müdür Yardımcısı, 5 İdari Personel 35 Genel Personel ve merkezimizde uygulanan eğitim programlarının devamlılığını sağlayan konusunda uzman 5 Fizyoterapist,

4 Zihinsel Engelli (Alan Mezunu) Sınıf Öğretmeni, 5 Zihinsel Engelli Sınıf Öğretmeni, 3 Çocuk Gelişim Uzmanı, 3 Psikolog, 1 Dil ve Konuşma Terapisti, 3 Spor Öğretmeni, 13 Atölye Öğretmeni, 1 Diyetisyen, 1 Sosyal Hizmet Uzmanı ve 1 Hemşire görev yapmaktadır.

Herşey 1980’de Antalya Tıp Fakültesi hastane bölümünün de eklenerek açılmasıyla başladı. 1983’de ilk mezunlar verildi.1982’de Akdeniz Üniversitesi’nin resmen kurulması ile kentimize faydalı ve güzel hizmetler başladı. 1990’lı  yıllardan başlayıp tıp fakültesine birçok klinikler içinde birçok yan dallar açıldı. Çocuk Genetik yan dalı kuruldu. Bu bilim dalında gün geçtikçe artan sayıda engelli hastalara; tıbbı hizmetler yanı sıra topluma katılmaları, rehabilitasyon, eğitim, iş ve meslek edindirme esasları kapsamında genetik bilim dalı sorumlusu Dr Şükran Taçoy tarafından; ENGELLİLER MERKEZİ PROJESİ yazıldı. Bu projede; Engelli bireylere, ailelere ve topluma kazandırılcak diğer esaslar ele alındı.

1997’den başlayan ön hazırlıklar ve 2003’de ÖZEL ÇOCUKLARI DESTEKLEME DERNEĞİ (ÖÇDD)’nin kurulmasıyla bilgi birikimi ve uygulamalar sonucu ENGELLİLLER MERKEZİNİN kurulmasının nasıl sağlanacağı çözümlendi. Bu merkez bilimsel ve toplumsal hizmet vermek üzere hazırlandı ve dörtlü örgütle yola cıkıldı.

                        – Devlet (vali)

                        – Yerel Yönetim (Büyükşehir Belediye Başkanlığı)

                        – Üniversite (Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü)

                        – STK (Özel Çocukları Destekleme Derneği)  bir arada çalışmada olumlu görüş ve katkılarını bildirdiler

 Tıp fakültesinde engelliler ile ilgili öğretim üyeleri, engelli ebeveynleri, hayırsever vatandaslar, dernek üyeleri olarak belirlendi.

-Arazi bulunması valilik tarafından (Sayın Alaadin Yüksel) 16+26=42 dönüm Maliye Bakanlığı’ndan tahsis edildi.

-Merkez binaların yapılması : Büyükşehir Belediye Başkanlığı (Sayın Menderes Türel) tarafından sağlandı. 14000 m2 içinde sadece bir bina üç katlı ( ikisi otel, alt katı idari bölüm) diğerlerinin hepsi tek katlıdır. Mimari cizimler engellilere yönelik eseslara göre hazırlandı ve inşaatı yapacak firma belirlendi 24 kasım 2007’de binanın temelleri atıldı.

-Üniversite katılımı için önceden Akdeniz üniversitesi rektörlüğünden her türlü AKADEMİK DESTEK VERME sözü alındı. 30 mart 2014 yerel seçiminde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığına yeniden Sayın Menderes Türel seçilmiştir. Bir süre sonra başkan tarafından derneğimize birlikte çalısalım çağrısı yapılmıstır.

Lokomotif gücü olan kurucu dernekten öncelikle Büyükşehir Belediye Baskanlığı ile Engelliler merkezinde tekrar çalışma onayı alınarak ÖZEL GEREKSİNİMLİ BİREYLERİ DESTEKLEME DERNEGİ (ÖZGEBİR) kuruldu.

Dr. Şükran Taçoy

Bu yazıya benzer yazılar

No results

Bu yazıya yapılan yorumlar

Akif Öztaş Yorum Yaptı; (30.03.2016 - 22:47 )

Merhaba ben bilmiyordum antalyada böyle bir kurum olduğunu teşekkür ederim paylaşımınızdan dolayı

:

: (yayınlanmayacak)

: (varsa)

:

  • reklam alanı
  • reklam alanı
  • reklam alanı
  • kdrprlk
Reklam Alanı

 

Bu sitede yayılnanan yazılarr kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
Kadir Parlak “İç Mimar, Sahne Tasarımcısı, Sanat ve Animasyon Yöentmeni” Copyright © 2000 - 2016 Tüm hakları saklıdır.